Misiune… posibilă: Campioni județeni la baschet băieți.

În cadrul competiției județene de baschet liceu din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, echipa de băieți  a colegiului nostru, coordonată de doamna profesor Olimpia Ancateu, a ocupat locul I, realizând o mare surpriză.

„Dacă ieșirea din grupă a fost o misiune destul de grea, ceea ce urma devenea… misiune imposibilă. Realmente calificarea în semifinale a fost o mare bucurie și am pornit la luptă fericiți că suntem în careul de ași. Restul… era istorie.”

Iată rezultatele din grupă:

Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” – Liceul Teoretic „Adam Muller Guttenbrunn”  46 – 28

Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” – Colegiul Național „Vasile Goldiș” 44 – 15

Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” – Colegiul    „Csiky Gergely”  54 – 40

„În semifinală am câștigat în fața Liceului cu Program Sportiv  cu scorul 36 – 25, iar în finală am învins echipa Colegiului Național „Preparandia – Dimitrie Țichindeal” cu scorul 51 – 46.”

Rezultatul este deosebit, mai ales dacă stăm să analizăm componența echipei: un singur elev de clasa a XI-a, restul fiind clasa  elevi în clasele a IX-a și a X-a.