Festivalul Științei – octombrie 2017

Joi, 19 octombrie 2017, la Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu” din Arad a avut loc, ca în fiecare an de 11 ani încoace, „Festivalul Științei”. La acest eveniment al iubitorilor de fizică, chimie, biologie și tehnologie, participă elevi și profesori de la școlile din tot județul Arad, dornici să experimenteze și să explice altora fenomene din viața de zi cu zi care aparțin  minunilor științei. Colegiul nostru a fost implicat în organizarea acestui eveniment și a avut, ca întotdeauna, unul dintre cele mai interesante și  vizitate standuri din Festival. Acest lucru s-a datorat muncii și entuziasmului elevilor noștri îndrumați de profesorii care predau aceste discipline. Menționăm numele elevilor și profesorilor care au lucrat la punerea în practică a experimentelor cu care școala noastră a participat la festival:

 

  1. Fizică:  Profesori coordonatori: Cioarsă Constantin, Vancu Rodica, Berar Elena, Laborant Majar Mariana.

             Elevi: Trânc Bogdan; Fereștyan Liviu; Sima Bogdan; Iliuță Dominic; Toth Adrian; Ludmaj Zsolt; Megyes Mark; Trif Robert; Pavel Andreea; Berta Monica; Lipovan Georgiana; Dumitrean Georgiana; Jurca Andrada; Opriș Andreea; Totoi Raluca; Mutică Nicoleta; Mihuș Diana.

 

2. Chimie:   Profesori coordonatori: Bujor Emilia, Mocuța Crișan Margareta, laborant Gațchi Codruța.

Elevi: Blidar Andreea, Faur Alexandra, Isac Amelia.